23 lip Kilka słów o ubezwłasnowolnieniu całkowitym
Pojęcie ubezwłasnowolnienia całkowitego [oraz częściowego] nigdy nie zostało zdefiniowane na gruncie polskiego prawa, niemniej przesłanki ubezwłasnowolnienia całkowitego zostały uregulowane w art. 13 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061).
Ubezwłasnowolnienie całkowite jest orzeczeniem sądu, którego najistotniejszym skutkiem jest utrata przez osobę ubezwłasnowolnioną tzw. zdolności do czynności prawnych. Podstawowy sens ubezwłasnowolnienia całkowitego wiąże się z uczestnictwem danej osoby w obrocie prawnym [w tym przede wszystkim cywilnoprawnym], zaś cel ubezwłasnowolnienia całkowitego sprowadza się do pozbawienia takiej osoby możliwości działania w sferze prawnej.
Ubezwłasnowolnienie całkowite jest środkiem nadzwyczajnym, którego zastosowanie ma na celu przede wszystkim zabezpieczenie interesów osoby chorej.
Natomiast §2 mówi o tym, że dla osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie ustanawia się opiekę, chyba że pozostaje ona jeszcze pod władzą rodzicielską.
Co istotne, Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 17 maja 2013 r. [sygn. sprawy: I CSK 122/13] – ,,Okoliczność, że uczestnik jest osobą ubogą, niewykształconą, niepracującą, spożywającą alkohol i zaniedbaną higienicznie i środowiskowo, wskazuje na to, że wymaga on ewentualnie pomocy w prowadzeniu własnych spraw życiowych. Nie są to natomiast okoliczności uzasadniające najbardziej drastyczną formę ingerencji w sferę dóbr osobistych człowieka i jego praw, jakim jest orzeczenie ubezwłasnowolnienia całkowitego, które może nastąpić wyłącznie w interesie osoby, której wniosek dotyczy.”
Z powyższego wynika zatem, że przesłanką ubezwłasnowolnienia całkowitego nie jest samo pijaństwo, lecz jego skutki, polegające z jednej strony na zaburzeniach psychicznych, np. o charakterze choroby psychicznej, a z drugiej na tym, że alkoholik nie jest w stanie kierować swym postępowaniem względnie, że potrzebuje pomocy w prowadzeniu swych spraw.
Zgodnie z treścią art. 544 k.p.c. sprawy o ubezwłasnowolnienie należą do właściwości sądów okręgowych, w składzie 3 sędziów zawodowych. W sprawach tych właściwy jest sąd miejsca zamieszkania osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie, a w braku miejsca zamieszkania – sąd miejsca jej pobytu.
Kto może złożyć wniosek o ubezwłasnowolnienie osoby chorej? [art. 545 k.p.c.]
Wniosek o ubezwłasnowolnienie może zgłosić:
1.
Małżonek osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie
2.
Jej krewni w linii prostej oraz rodzeństwo
3.
Jej przedstawiciel ustawowy
Co ciekawe, Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 28 września 2016 r. wskazał, że wniosek o ubezwłasnowolnienie może złożyć także osoba, która ma być ubezwłasnowolniona [sygn. sprawy III CZP 38/16].
Warto pamiętać również o tym, że w sytuacji zgłoszenia przez uprawnioną osobę wniosku o ubezwłasnowolnienie osoby chorej w złej wierze lub lekkomyślnie, podlega karze grzywny. Po uprawomocnieniu się orzeczenia w przedmiocie ubezwłasnowolnienia całkowitego chorej osoby, Sąd wydający rozstrzygnięcie przesyła sądowi opiekuńczemu odpis orzeczenia [art. 558 § 1 k.p.c.], który to następnie z urzędu wszczyna postępowanie o ustanowienie opieki dla osoby ubezwłasnowolnionej.
Raz jeszcze podkreślić należy, że ubezwłasnowolnienie całkowite jest instytucją o szczególnym charakterze. Jest to środek nadzwyczajny, którego zastosowanie ma na celu zabezpieczenie nie tylko interesów osoby chorej, ale również interesu publicznego.