wprawni logo
Zespół wprawni
zespół wprawni
Nasza siła tkwi w różnorodności

Wiemy i zdajemy sobie sprawę jak niekiedy trudno opowiadać o problemach. Jeszcze trudniej podjąć właściwą decyzję. Właśnie dlatego zawsze staramy się zapewnić Klientowi pełne poczucie komfortu, dyskrecji oraz bezpieczeństwa.

Facebook.Instagram.

 

Prawo spadkowe 2025 r.

wprawni adw. Tomasz Klebanowicz

Niniejszy post obejmuje podsumowanie najważniejszych zmian w prawie spadkowym dotyczących dziedziczenia, testamentów i podziału majątku, które obowiązują w 2025 r.

Zmiana procesu dziedziczenia

Ograniczenie kręgu osób uprawnionych do dziedziczenia ustawowego

W 2024 r. ograniczono krąg osób uprawnionych do dziedziczenia ustawowego. W trzeciej grupie spadkowej, obejmującej dalszych krewnych spadkodawcy ograniczono krewnych uprawnionych do spadku.

Po wprowadzonej nowelizacji w przypadku, gdy którekolwiek z dziadków spadkodawcy nie żyje w chwili otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, jest dzielony równo między jego dzieci. W przypadku natomiast, gdy nie ma dzieci ani wnuków   dziadka, który nie dożył otwarcia spadku, przypadający mu udział zostaje podzielony po równo między pozostałymi żyjącymi dziadkami.

Odrzucenie spadku w imieniu małoletnich dzieci

wprawni małoletni
Uproszczona procedura odrzucenia spadków w imieniu małoletnich dzieci

Ustawodawca wprowadził znacznie uproszczoną procedurę odrzucenia spadków w imieniu małoletnich dzieci. Do dnia wejścia życie nowych przepisów, rodzice zobligowani byli uzyskać zgodę sądu opiekuńczego, aby następnie złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku w imieniu dziecka.

Procedura taka była nie tylko skomplikowana, ale i czasochłonna. Nie rzadko również, przez błędy rodziców na tym tle, dziedziczyły długi po zmarłych krewnych.

Na szczęście ustawodawca usprawnił tą procedurę, aktualnie od dnia 15 listopada 2023 roku rodzic może złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku w imieniu dziecka bez wymogu uzyskania zgody sądu opiekuńczego. Rodzic może odrzuć więc spadek w sądzie lub przed notariuszem. Jedynym ustawowym wymogiem jest konieczność wcześniejszego odrzucenia spadku przez rodzica oraz uzyskania zgody drugiego rodzica na dokonanie tej czynności. Zgoda rodzica może być pisemna, natomiast w sytuacji, gdy rodzic nie żyje lub został pozbawiony władzy rodzicielskiej, zgoda nie jest wymagana.

Niegodność dziedziczenia

Zmiany nastąpiły również w kwestii przesłanek niegodności dziedziczenia. Ustawodawca zdecydował się poszerzyć katalog przesłanek, o którym mowa w przepisie art. 928 kodeksu cywilnego, które mogą pozwolić na uznanie spadkobiercy za niegodnego dziedziczenia.

wprawni niegodny dziedziczenia

Nową przesłanką jest uporczywe zaniechanie w spełnianiu obowiązku alimentacyjnego wobec spadkodawcy, ustalonego w wyroku, ugodzie lub umowie oraz uporczywie uchylanie się od spełniania obowiązku opieki nad spadkodawcą. W tej sytuacji mowa o takich sprawach, w których opieki wynikał z władzy rodzicielskiej, roli opiekuna prawnego, funkcji rodzica zastępczego lub innych relacji prawnych, takich jak małżeństwo.

Podsumowanie

Znowelizowane przepisy prawa spadkowego pozwalają na usprawnienie procesu dziedziczenia oraz wpływają na przyśpieszenie postępowania spadkowego. Stale monitorujemy stan prawny i śledzimy zmiany w prawie spadkowym. W przypadku, gdy takie zmiany się pojawią, na pewno omówimy je na naszym blogu.